Forum Symbole Sabiańskie Strona Główna Symbole Sabiańskie
jako wyrocznia i w astrologii
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ingres Słońca w znak Barana - Ryby 17: Wielkanocna parada.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Symbole Sabiańskie Strona Główna -> Symbol Sabiański na dzisiaj - astrologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miranda
Malec uczący się chodzić
Malec uczący się chodzićDołączył: 29 Lut 2012
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 2:41, 21 Mar 2012    Temat postu: Ingres Słońca w znak Barana - Ryby 17: Wielkanocna parada.

Ingres Słońca w znak Barana - 20.03.2012 o godz. 6.16 rozpoczął astronomiczną wiosnę.
Oto co Wyrocznia sabiańska ma do powiedzenia na temat tego wydarzenia:

Ryby 17: „Wielkanocna parada”
»Wielkanocna parada« odnosi się do nakładania się na siebie warstw tradycji i do pewnego stopnia górowania nowych tradycji nad starymi.

Skojarzenia są jednoznaczne: przecież Wielkanoc to święto religijne, które przypada na czas astronomicznej wiosny. Jednym z jego atrybutów jest baranek, co również w bezpośredni sposób odnosi nas do znaku Barana. Ale najważniejsze jest przesłanie: Chrystus umiera, by się odrodzić. Tak, jak przyroda, która wiosną odradza się, rozkwita, a dnia, po równonocny, przybywa.
Czy „wielkanocna parada” odnosi się do uroczystości religijnej, do zbiorowego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego? Niekoniecznie. Już przesłanie wyroczni sugeruje ogólną wymowę symbolu, odnoszącą się do nakładania się bądź ścierania tradycji starych z nowymi, wypierania tego, co stare, zużyte przez to, co nowe i świeże. Symbol pokazuje potencjał zmiany.
I tak, jak cała natura budzi się do życia, prezentując nowe możliwości, tak ingres Słońca w znak Barana przynosi nowe porządki. Nowa jakość zostanie nam zaprezentowana jak na paradzie – w całej okazałości, jawnie, kolorowo i radośnie.

Słownik języka polskiego podaje cztery znaczenia słowa „parada”:
1. «efektowne widowisko z udziałem wielu osób»
2. «uroczysty przegląd wojsk połączony z defiladą»
3. «w szermierce, w boksie: odparcie ciosu lub uderzenie w odpowiedzi na cios przeciwnika»
4. «w piłce nożnej, ręcznej i w hokeju: obrona bramki polegająca na rzuceniu się bramkarza całym ciałem w bok w celu złapania lub odbicia piłki»

I choć do naszych rozważań nadaje się tylko znaczenie pierwsze, to warto również mieć na uwadze pozostałe, gdyż prawem ekwiwalencji magicznej, można z nich wyczytać wiele ciekawych odniesień do natury znaku Barana: wojsko (wojna), sport, aktywność fizyczna, brutalny atak i obrona ( marsowe słownictwo: odparcie ciosu, uderzenie, rzucenie się, złapanie, odbicie).

Wiosenna parada kojarzy się ze zwyczajem topienia Marzanny, symbolizującej odchodzącą zimę, kiedy w pierwszy dzień wiosny pochód uczniów obnosi po okolicy wykonaną przez siebie kukłę, by następnie spalić ją lub utopić, i tym samym powitać wiosnę. Widowisko niewątpliwie efektowne, choć o niewielkim zasięgu. 21 marca możemy też oglądać parady wagarowiczów, ponieważ uczniowie w tym dniu świętują swoją wolność od obowiązków szkolnych ( nieoficjalnie ).
Biorąc pod uwagę przytoczone przykłady, bezpośrednio korespondujące z początkiem wiosny, otrzymujemy wgląd w przesłanie Wyroczni: coś trzeba pożegnać ( choćby symbolicznie), aby powitać nowe; stare należy z naszego życia usunąć, choćby brutalnie, po marsowemu, w walce, aby zrobić miejsce na nadejście czegoś nowego. To również zachęta do odważnego zaprezentowania swoich poglądów, buntu przeciw krępującym obowiązkom i schematom, które ograniczają wolność. Ale uwaga: nie należy liczyć, że to nowe przyjdzie do nas bez bólu. Niestety, rozstając się ze starą strukturą, często doświadczamy umierania, gdyż jakaś cząstka nas odchodzi w przeszłość. Wiedząc jednak, że odrodzimy się na nowym poziomie doświadczeń, łatwiej nam przyjdzie zaakceptować żal i smutek związany z pożegnaniem starego porządku.
I jeszcze jedno ciekawe odniesienie: symbol – oprócz krótkiego „tytułu”- pokazuje stopień i znak w zodiaku - Ryby 17. To wskazówka, że to nasze umieranie będzie miało charakter duchowy. Najprawdopodobniej będziemy żegnać jakieś iluzje, stare wzorce, które zagnieździły się w nas i krępowały, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Ale istnieje tez niebezpieczeństwo, że w ferworze porządków, wyrzucimy z naszego życia coś cennego, czego wartości nie dostrzegliśmy lub nie umieliśmy właściwie ocenić.
Ryby, XII dom, który jest pod ich władaniem oraz planetarny władca Neptun, to często królestwo chaosu i zamętu. Tak się składa, że astrologicznie ingres Słońca w znak Barana wypada w XII domu, w którym znajduje się również Merkury, Księżyc, Uran i Neptun!
Czeka nas spore zamieszanie, mała rewolucja; entuzjazm i chęć pójścia naprzód ( Ascendent w Baranie) będzie walczył z inercją, wycofaniem i kręceniem się w kółko. Stare schematy będą się mocno trzymać, krępować nas i ograniczać, co może wywołać frustrację, irytację i gwałtowne wyładowania emocji. Im bardziej będziemy chcieli utrzymać status quo, tym więcej cierpienia to nam przyniesie; pożegnania zwykle łączą się ze łzami, które jednak mają ten walor, że oczyszczają nas ze zbędnego balastu.

Rada na te dni/tygodnie/miesiące:
• dokonać uroczystego przeglądu wojsk, czyli które części nas samych są na tyle trwałe i mocne, aby wziąć udział w paradzie – zaistnieć w nowej rzeczywistości.
• usunąć to, co się zużyło, nie sprawdziło, zdegenerowało, co utrudnia pójście do przodu
• przeprowadzić rytuał pożegnania, opłakać przeszłość, jednak w usuwaniu zbędnego balastu należy być bezkompromisowym i – jeśli trzeba – ostro powalczyć o nową jakość życia
• zaprezentować światu podczas parady nowego siebie, uroczyście ogłosić: „Oto ja! Ustanawiam nowy porządek istnienia!”


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez miranda dnia Śro 2:43, 21 Mar 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
integra
AdministratorDołączył: 10 Lip 2007
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój

PostWysłany: Śro 16:06, 04 Kwi 2012    Temat postu:

Świetna, dogłębna, precyzyjna, wielowątkowa i wielopoziomowa interpretacja. Gratuluję wnikliwości i dociekliwości sabiańskiej Smile

W swoich rozważaniach poruszyłaś bardzo wiele treści znajdujących się "pod powierzchnią" tego symbolu - można je dostrzec, interpretując pozostałe symbole w sekwencji sabiańskiej, którą rozpoczyna symbol Ryby 17, tzn.:

CO: Ryby 17: Wielkanocna parada
DOKĄD: Panna 17: Wybuch wulkanu wzniecający tumany kurzu, strumienie lawy , dudnienie ziemi
JAK: Bliźnięta 17: Głowa krzepkiego młodzieńca zmienia się w głowę dojrzałego myśliciela
DLACZEGO: Strzelec 17: Nabożeństwo wielkanocne o wschodzie słońca gromadzi liczny tłum

W zasadzie tego rodzaju interpretacja częściej przydaje się przy rozpatrywaniu osobistych kwestii indywidualnych osób, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby posłużyć się tą metodą również przy interpretacji zjawisk symbolicznie odnoszących się do większych grup czy szerzej pojętych przemian w świecie w określonym czasie - jak w tym przypadku.

Skoro więc punktem wyjścia jest tutaj symbol Ryby 17: Wielkanocna parada - tak dokładnie i trafnie przez ciebie omówiony - można się zastanowić, do czego to "wiosenne wzbudzenie" może doprowadzić a także jaki najwyższy potencjał w sobie zawiera. Na te pytania dość dosadnie odpowiada symbol Panna 17: Wybuch wulkanu wzniecający tumany kurzu , strumienie lawy, dudnienie ziemi. W końcu, jeśli po okresie "uśpienia" następuje przebudzenie, można spodziewać się takich gwałtownych, głęboko poruszających skutków. Może wydawać się, że budzi się wiosna, ale siła tego przebudzenia może być równa sile budzącego się wulkanu, wstrząsającego podstawami tego, co dotąd uchodziło za niewzruszone. Siła głębi budzi się i zaczyna przejawiać na zewnątrz.

Skoro symbole wskazują, że istnieje tak potężny potencjał, warto się zastanowić, w jaki sposób można go zrealizować, czyli jak budzącej się w nas "wiośnie" nadać moc wulkanu. Na to pytanie odpowiada kolejny symbol w sekwencji, czyli Bliźnięta 17: Głowa krzepkiego młodzieńca zmienia się w głowę dojrzałego myśliciela. Również w tym symbolu można dostrzec element wiosennej rześkości (krzepki młodzieniec, czyli młody człowiek budzący się do nowego etapu w swoim życiu, jakim jest "dojrzałość myśliciela" - to zestawienie przypomina nieco dwie karty Tarota, tj. Głupca (0) i Eremitę (9), a ich wartości numeryczne wskazują też na proces rozwoju od nicości (0) aż do dojrzałości (9)).

Jak widać, Bliźnięta 17 wskazują bardzo wyraźnie, że chodzi o przebudzenie wewnętrzne ludzi, na które otrzymujemy szansę co roku, przy ingresie Słońca w znak Barana - kto z tego skorzysta, ten może wiele zyskać; kto nie skorzysta, może poczekać do następnego roku Smile

I wreszcie trzeci, ostatni symbol w tej sekwencji, tj. DLACZEGO: Strzelec 17: Nabożeństwo wielkanocne o wschodzie słońca gromadzi liczny tłum. Ten symbol również zawiera wyraźny element "początku", jakim jest wschód słońca, a co więcej, razem z pierwszym symbolem w tej sekwencji stanowią pewną klamrę znaczeniową (oba symbole opierają się na odniesieniu do Wielkanocy). Symbol ten wskazuje na cel przemian zapoczątkowanych w Rybach 17: jeśli uda nam się w pełni wykorzystać dany nam w tym okresie potencjał, to zyskamy szansę na zainspirowanie większych grup do podjęcia podobnego wysiłku ("gromadzi się liczny tłum"). Warto też zauważyć, że i w pierwszym i w ostatnim symbolu tej sekwencji pojawia się tłum – jednak w pierwszym ludzie są raczej w nastroju do zabawy, zaś w ostatnim uczestniczą w nabożeństwie, być może pragnąc (tak jak w symbolu Bliźnięta 17) przemienić się z „krzepkiego młodzieńca” w „dojrzałego myśliciela”.

O tych 4 symbolach, choć w innej konfiguracji, pisał na forum East:
http://www.symbolesabianskie.fora.pl/opowiedz-swoja-historie,3/strzelec-17,221.html

Mimo, że zadał konkretne pytanie o charakterze osobistym, warto wrócić do tego postu i również na obecny okres i pytanie poszukać tam inspiracji.

-----------------

Bardzo ciekawe w kontekście powyższej sekwencji 4 symboli jest też przyjrzenie się innej sekwencji związanej z symbolem Ryby 17. Zawiera ona 3 kolejne symbole (symbol przed - symbol właściwy - symbol po) i częściej jest stosowana do interpretacji astrologicznych, choć nie tylko.

Interesujące, jak bardzo obie te sekwencje się pokrywają i to już na pierwszy rzut oka:

Ryby 16: W chwili wyciszenia, twórcza jednostka doznaje przypływu natchnienia
Ryby 17: Wielkanocna parada
Ryby 18: W olbrzymim namiocie słynny kaznodzieja przebudzeniowy prowadzi spotkanie ze spektakularnym wynikiem


Tę sekwencję pozostawię bez dodatkowego komentarza, dodam tylko, że przy interpretacji takiego zestawienia 3 symboli, pierwszy z nich wskazuje na "źródło", z którego wynika to, co reprezentuje sobą symbol drugi (główny), zaś trzeci symbol to kierunek, ku któremu należy zmierzać, aby w pełni wykorzystać udostępniony nam potencjał.

Lynda Hill tak pisze o tym systemie interpretacji:

Cytat:
Przez lata studiów nad tymi symbolami przekonałam się, że jeśli ktoś analizuje stopień faktycznie zajmowany przez jakąś planetę jako osobowość oraz „tu i teraz” danej osoby czy wydarzenia, to stopień poprzedni pokazuje „warunki karmiczne” tej planety, a stopień następny jej efekt. Koncept ten zbliżony jest do powszechnego sposobu interpretacji Węzłów Księżycowych w astrologii zachodniej, gdzie Węzeł Południowy interpretuje się jako położenie karmiczne, a Węzeł Północny jako przeznaczenie, do którego zmierza właściciel horoskopu-----------
Mirando,

zainspirowany Twoim wpisem, zamieściłem na Integrze interpretację kolejnej sekwencji sabiańskiej - oczywiście z linkiem do twoich rozważań na forum Smile

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez integra dnia Śro 17:26, 04 Kwi 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
miranda
Malec uczący się chodzić
Malec uczący się chodzićDołączył: 29 Lut 2012
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:16, 07 Kwi 2012    Temat postu:

Ryszardzie, bardzo dziękuję za pochwałę! A jeszcze bardziej za Twój wpis, który dopełnił moje rozważania sabiańskie. Naprawdę, lepszego prezentu na Święta nie mogłam sobie wymarzyć! Smile
Gdy napisałam ten post o ingresie Słońca w znak Barana, byłam tak zmęczona ( chyba i we mnie toczyła się walka starego z nowym, wybuchały wulkany i wydobywała się lawa Smile ), że nie miałam sił sprawdzić pozostałych symboli w sekwencji. Nie sprawdziłam ich i później. Tym bardziej jestem zdumiona, jak niesamowicie one ze sobą korelują, że już o moim życiu nie wspomnę... Smile

Bardzo, bardzo się też cieszę z ożywienia Integry! Przeczytałam już wszystko, co się tam znajduje i mam nienasycony głód wiedzy sabiańskiej. Widać, jesteś potrzebny i musisz znaleźć czas na uprawę tego "ogrodu spełnionych pragnień".

Dodałeś mi tymi wpisami tyle energii, że z radością zasiądę do projektu artykułu o symbolach sabiańskich, o którym Ci wiadomo. Niestety, pierwsze próby nie były zadowalające - wciąż "pod rękę" wchodziły mi Twoje słowa, a nie o to chodzi, by kopiować. Odłożylam to na jakis czas, ale teraz wykorzystam nagromadzony potencjał i z ochotą wezmę się do pracy! Very Happy

Miejmy nadzieję, że rozpalony ogień w kominku już nie zgaśnie!
Very Happy

Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt! Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
integra
AdministratorDołączył: 10 Lip 2007
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Jastrzębie Zdrój

PostWysłany: Nie 21:01, 08 Kwi 2012    Temat postu:

Z niecierpliwością czekam na Twój tekst o symbolach. Kiedy już go napiszesz, koniecznie daj znać na forum i/lub Integrze, gdzie można go przeczytać Smile

Pozdrawiam!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Symbole Sabiańskie Strona Główna -> Symbol Sabiański na dzisiaj - astrologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin